Kratom je rastlina – pôvodom z Thajska – ktorej listy ľudia už tisícky rokov používajú ako stimulant. V dnešnej globalizovanej dobe sa táto látka dostala aj do Európy, kde sa teší stále väčšej obľube. Kratom mnohí považujú za úplne neškodný – taká lepšia a zdravšia káva. Má však jedno temné tajomstvo. Ak to s ním preženiete, môžete si vypestovať fyzickú závislosť a odvyknúť si od Kratomu je celkom nepríjemné.


Kratom za svoje povzbudivé účinky vďačí desiatkam rôznych alkaloidov, ktoré vo svojej podstate pôsobia ako jed (podobne, ako aj alkohol). Ak naraz vypijete priveľa Kratomu (5 – 10 g), niekoľko nasledujúcich hodín presedíte pri záchodovej myse. Práve preto si treba dávať pozor na dávkovanie! Odporúčaná dávka je 2 – 3,5 gramu.


Kratomu sme už na qTube venovali celý článok:

Ako vyzerajú prvé abstinenčné príznaky?

Abstinenčné príznaky? To znie desivo! V skutočnosti však rôznu formu abstinenčných príznakov zažívame denno-denne. Väčšina ľudí kvôli cukru. Kratom vytvára fyzickú závislosť. Ak ho budete používať denne po dobu niekoľkých týždňov a neustále zvyšovať dávky, môžete si byť istí, že to na sebe pocítite.

Mne práve skončilo jedno také obdobie. V poslednej dobe som to mal ťažké a tak som si kratomom dodával energiu a trochu zlepšoval náladu. Podľa mňa je to lepšie, ako piť alkohol, alebo huliť.

Každopádne, prehnal som to. Po víkende som si povedal, že už končím, pretože sa necítim sám sebou. Jednoducho nie som vo svojej koži. Od rána ma veľmi bolí krk a točila sa mi hlava. Našťastie, vždy mám po ruke kvalitnú matchu a dal som si aj dobrý tohtoročný zelený čaj z Číny, takže je mi lepšie.

Môžete očakávať nepríjemnú bolesť v krku a vzadu na hlave. Pravdepodobne budete mať menej energie, než obyčajne a z psychického hľadiska budete smutní, nevrlí a negatívne naladení.

Postačí si uvedomiť, že sú to všetko iba chemické reakcie a tieto negatívne pocity sú iba dočasné! Všetko je v pohode, len ste to prehnali a teraz za to zaplatíte.

Ako zmierniť negatívne pocity a absťáky?

Úprimne? Inými látkami. Ja osobne nie som zástanca vyháňania jednej drogy druhou, obzvlášť silnejšou, ale absťák z Kratomu pravdepodobne nebude trvať príliš dlho. Prvý deň je nepríjemný. Vtedy sa cítite, akoby ste vypili priveľa alkoholu (takže nič extra desivé). Ale potom je už Kratom úplne mimo vášho systému a vy sa vrátite do normálu. Na druhý deň už pravdepodobne budete v pohode.

Preto odporúčam tento prvý deň stráviť staraním sa o seba. Spravte si dobrý a ľahký obed, ráno si dajte šťavu, kávu, matchu, čaj, jednoduhco čokoľvek, po čom sa cítite dobre. Poobede odporúčam trochu si zahuliť. Ak máte radi trávu, tak tá vás na niekoľko hodín oslobodí. Potom sa dobre vyspíte a na druhý deň budete ako noví.

Odporúčanie na záver

Občas to prehnať s Kratomom naozaj nemusí byť na škodu. Táto látka má moc vrhnúť vás do víru práce. Budete neskutočne produktívni, plní energie, sebavedomí a rozhodní. Ide predsa o jeden z najlepších stimulantov, aký poznám!

Ale naozaj neodporúčam užívať Kratom dlhodobo každý deň. Pozitívne účinky pominú, telo si zvykne na extra energiu, na to, že sa nemusí snažiť a v konečnom dôsledku zlenivie. Ideálne je dať si trochu kratomu raz za tri dni, alebo pred párty namiesto alkoholu. Ale pokiaľ ho budete brať viac ako 2-3 týždne, nebude to pre vás dobré.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here