Smrť – pre väčšinu ľudí nepríjemná téma na rozhovor. Hovorí sa, že v momente smrti sme si všetci rovní. Nikoho to neminie. Ani bohatých, ani chudobných, kráľov ani poddaných, diktátorov, ani kňazov. Všetci raz MUSÍME zomrieť.

Disclaimer/ Tento článok obsahuje veľa kontroverzných tvrdení. Ak s niečím nesúhlasíte, skúste to napísať do komentárov a podporiť vaše tvrdenia argumentami. Toto je ďalší zo série článkov o vedomí a o smrti. Mojím cieľom je začať o týchto témach otvorene diskutovať a dosiahnuť nejaký rozumný konsenzus.

A to je pravda. Aj vesmír jedného dňa skončí. Hviezdy prestanú žiariť, čierne diery sa vďaka Hawkingovej radiácii postupne vyparia a raz sa možno rozpadnú aj protóny. Koniec vesmíru nastane v momente, keď budú všetky elementárne častice tak ďaleko od seba, že sa nikdy nezrazia. Skončí život, chémia, nakoniec aj fyzika a ostane iba prázdny priestor.

Vieme to, pretože za posledných niekoľko desiatok rokov naša technológia pokročila neuveriteľne rýchlo dopredu a spolu s ňou aj vedomostná základňa ľudstva. Udialo sa však ešte niečo zaujímavé. Technológiu sme začali používať na predĺženie života. Iste, momentálne to často robíme veľmi nevhodným a nehumánnym spôsobom. Udržiavame pri živote ľudí, ktorí mali byť už dávno mŕtvi a iba sa trápia. No aj náš aktívny život je teraz omnoho dlhší. Tento trend predlžovania aktívneho života bude v budúcnosti pravdepodobne pokračovať.

Takto nám technológia predlžuje život

Rýchlosť, ktorou moderná medicína postupuje dopredu, je priam neuveriteľná. Výskumné tímy po celom svete hľadajú spôsoby, ako predĺžiť aktívnu časť ľudského života a opraviť poškodené časti tela. Výmena starých orgánov, ktoré zlyhávajú, bude v relatívne blízkej budúcnosti (20-30 rokov) bežnou praxou.

Ľudské telo je biologický stroj a ak sa pokazí, môžeme ho opraviť. Či už ide o kĺby, kosti, celé končatiny, svaly, črevo, žalúdok, srdce, pľúca, alebo aj časti mozgu… to všetko je v podstate iba biomasa, ktorú môžeme vypestovať v laboratóriu alebo vyrobiť pomocou 3D tlačiarne.

Kvantové počítače

S vývojom použiteľných kvantových počítačov získame možnosť efektívne simulovať skladanie proteínov – čo patrí medzi NP-ťažké problémy a s počtom atómov v simulovaných molekulách náročnosť simulácie exponenciálne narastá. Vďaka tomu budeme schopní vyvinúť liečby mnohých “nevyliečiteľných” chorôb.

(článok pokračuje pod odkazom)

Výskum telomérov

Výskum v oblasti predlžovania telomérov chromozómov dospel do bodu, kedy sme schopní predĺžiť laboratórnym myšiam aktívny život o 100%. O čo ide? Ak to extrémne zjednoduším, tak dĺžka telomérov určuje, koľkokrát sa môže daná bunka rozdeliť pred tým, než sa v jej genetickom kóde objavia mutácie s potenciálne fatálnymi následkami.

CRISPR

Pomocou technológie CRISPR vieme ľubovoľne upravovať genóm akejkoľvek bunky. To otvára cestu k vytvoreniu efektívnych génových terapií. Niektoré genetické choroby tak čoskoro vymiznú, ale tým sa to neskončí. Už dnes začíname geneticky upravovať ľudské embriá a jedného dňa vytvoríme rasu super-ľudí. Rovnakým spôsobom budeme môcť meniť aj samých seba.

Páči sa vám tento článok? Sledujte qTube na facebooku a moje články sa začnú objavovať na vašej nástenke. qTube – skvelé čítanie na každý deň!

Digitálne vedomie

No a samozrejme, ešte je tu svätý grál života, ktorý nám zaistí skutočnú nesmrteľnosť. Teda… aspoň do spomínaného konca vesmíru, možno aj dlhšie… Existuje technológia, pomocou ktorej sa doslova povznesieme na novú úroveň existencie a k životu naďalej nebudeme potrebovať naše telo. Mám samozrejme na mysli mozgové implantáty. Tie nám umožnia pripojiť sa na internet pomocou myšlienok a postupne expandovať naše vedomie na tento nový – silikónový substrát. Biologické neuróny nahradia tie digitálne a telo nebude nič viac, než módny doplnok.

Možnosti ľudstva sa potom rozšíria spôsobom, ktorý si teraz ani nedokážeme predstaviť. Iracionálne emócie, smútok, utrpenie, depresia, únava, smrť… to všetko sa stane minulosťou. Naplníme svoj osud. Všetci ľudia splynú v jedno kolektívne super-vedomie. Vyrazíme ku hviezdam. Budeme kolonizovať vesmír a rozširovať našu novú digitálnu myseľ vo všetkých planetárnych systémoch. Postavíme Dysonovu sféru okolo každej hviezdy v Galaxii. Budeme získavať energiu z čiernych dier. Odhalíme všetky tajomstvá vesmíru. Začneme manipulovať temnú hmotu. Zničíme všetko, čo sa nám postaví do cesty. Staneme sa Bohom. Technologickým Bohom, ktorý sa pomocou vedy a skúmaním tohto šialeného vesmíru rozšíril do všetkých kútov sveta.

Ehm… A viete čo je najlepšie? Ja a ty, môj milý čitateľ, sa toho reálne môžeme dožiť. Teda… ak niečo kardinálne neposerieme.

Preteky života a smrti

Ja viem ja viem, je to úplne sci-fi. Ľudia sa od nepamäti snažia dosiahnuť nesmrteľnosť a nikomu sa to nikdy nepodarilo. Ale!

“Tentokrát je to iné. Niečo sa zmenilo!”

Pozrite sa okolo seba. Žijete v budúcnosti! O technológiách, ktoré sú dnes bežnou súčasťou života som ešte pred dvadsiatimi rokmi čítal vo vedecko-fantastickej literatúre. A technologický pokrok sa ani náhodou nespomaľuje. Práve naopak!

To isté platí aj o medicíne. Vymenoval som niekoľko technológií, ktoré už dnes predlžujú, alebo v blízkej budúcnosti začnú predlžovať naše životy. Povedzme, že ak sa o seba budete starať, tak s dnešnou technológiou sa v dobrom zdraví dožijete 80 rokov.

Ja mám v čase písania tohto článku 24 rokov. Ak sa mi nič nestane, mám pred sebou minimálne pol storočia aktívneho života. To však nie je koniec! Aj medicína sa za tých päť dekád posunie dopredu. Mňa zaujíma iba jedno.

Bude pokrok v medicíne dostatočne rýchly na to, aby som nemusel zomrieť?

Nepotrebujem, aby sme za 50 rokov našli recept na nesmrteľnosť. Postačí, aby sa dovtedy priemerná predpokladaná dĺžka života dostane za hranicu ~200 rokov. Verím, že dovtedy budeme schopní vyrobiť kvalitné mozgové implantáty a moje vedomie už naďalej nebude obmedzované hlúpym nedokonalým mozgom, ktorý mi sídli v lebke.

Je to naozaj až tak nereálne? Podľa mňa nie. Väčšina ľudí má iba jeden protiargument:

“Ja neverím v budúcnosť ľudstva – čoskoro sa všetci povraždíme.”

Nech sa páči, myslite si to. Podľa mňa je takéto zmýšľanie absolútne neproduktívne a ak sa pozriem na históriu (povedzme posledných 150 rokov), vidím značný pokrok správnym smerom. Svet ešte nikdy nebol slobodnejší. Nikdy nebolo menej chudoby a utrpenia. Iste, máme svoje problémy, ale ľudstvo mieri správnym smerom. Nemám rád prílišný negativizmus. Ľudia, ktorí predikujú koniec sveta nikdy nič nedokážu.

Takže, nalaďme sa na pozitívnu vlnu a zapracujme na našej budúcnosti! Kto vie? Možno sa nakoniec naozaj dožijeme konca vesmíru!!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here