Svet je zlý. Všetci sme hrozí, znečisťujeme prírodu, robíme hrozné veci ako spoločnosť, aj ako jednotlivci. Každý z nás je plný pocitu viny, ktorý riadi naše životy, našu náladu, naše impulzy, činy a pomáha nám robiť ešte horšie veci čím vzniká nová vina a tá stará zapadne prachom. Je to také perpetum mobile. Cyklus, ktorý živí sám seba a vytvára dostatok energie na to, aby existoval.

Všetko v tejto spoločnosti funguje tak, že v nás vytvára pocit viny. Dokonalí ľudia, hľadiaci na nás zo stránok časopisov, z obrázkov na internete, z YouTube videí a z televízie, ľudia okolo nás (hlavne tí, ktorých nepoznáme) sú často tak dokonalí a zároveň je okolo nás veľmi veľa vyslovene zlých ľudí. Takých zlých, že to z nich srší. Robia zlé veci a ich jediným cieľom je škodiť.

Ale ty, drahý čitateľ, ty si niekde v strede. Raz zo seba máš dobrý, inokedy zase zlý pocit, ale vždy je v tebe niečo, kvôli čomu som sa môžeš cítiť zle. Prakticky od kedy si pamätš v tebe existovali myšlienky (alebo skôr koncepty? … jednoducho niečo?) kvôli ktorým si so sebou nebol spokojný.

Krok na stranu

Vedeli by ste sa stotožniť s predchádzajúcimi odstavcami?

V tomto článku sa pokúsim presne popísať dôvod, prečo sa nám často zdá, že sme strašne zlí, máme hrozne veľa chýb a že celá naša civilizácia je inherentne deštruktívna.

Verím, že uvedomenie si dôvodov, prečo veríme istým veciam, nám môže priniesť nový pohľad na život a do budúcnosti nám to ušetrí veľa trápenia. Často sme tak zahľadení do aktuálnych udalostí a problémov nášho života, že zabúdame racionálne premýšľať. Zdravé filozofovanie môže zmeniť život!

99% všetkých problémov existuje iba v našej hlave

A tu sa môže zdať, že tak trochu odbieham od témy. Čo majú problémy v našej hlave spoločné so zlom v nás a vo svete? Zlo je predsa skutočná vec, ktorá nezmizne len preto, že budeme sedieť a dumať!

Ak sa však poriadne nezamyslíme, čo všetko slepo považujeme zapravdu, ako môžeme vedieť, čo je naozaj zlé? Čo ak veci, ktoré považujeme za nesprávne, v skutočnosti majú niečo do seba? Vedieť si pripustiť, že nie všetko je čiernobiele, je prvým krokom k osvieteniu.

99% všetkých problémov existuje iba v našej hlave. V našom vnímaní tohto sveta, ľudí v ňom a vlastnej osoby. Toto tvrdenie je pravdivé. Náš pohľad na svet je subjektívny. Pripusťme si, že možno v niečom nemáme pravdu. Že žijeme v lžiach a ak si ich uvedomíme, tak môžeme niektoré zdanlivo nevyriešiteľné problémy, raz a navždy vyriešiť!

Jednoducho tým, že zmeníme náš pohľad na ne.

V čom nám v kostole klamú?

Ak ste chodili do kostola, určite si spomeniete, aký dôraz tam všetci dávajú na fakt, že sme hriešni. Ak do kostola nechodíte a neveríte v kresťanského Boha, možno si myslíte, že sa vás to netýka. Kresťanskú filozofiu však môžeme nájsť prakticky všade.

Všetci robíme chyby. Sme nedokonalí. Ale je to naozaj pravda? Alebo je to iba “všeobecne uznávaný pohľad?” Pretože… ak si pripustím, že nie som dokonalý, tak sa vlastne zbavím časti viny. Pretože nemôžem za zlé veci, ktoré denno-denne robím. Pretože si neviem pomôcť. Tak ako všetci ostatní.

V kostole nám farár povie, že si máme túto inherentnú nedokonalosť našej osoby pripustiť. Ak ju úprimne oľutujeme a budeme sa snažiť nerobiť hriešne veci, Boh nám odpustí a nakoniec pôjdeme do neba.

Všetko sú to kecy.

Vysoké štandardy

Pardón ale … nekradnem, nikoho nebijem, snažím sa byť k ľuďom milý a nerobiť im zbytočne nervy, nikoho som nikdy nezabil, snažím sa nemrhať časom (i keď často nie som úspešný) a priznávam, občas si dám isté… ehm… látky (nikotín, alkohol, THC, CBD, kratom, káva, čaj), ktoré sú mimochodom v Českej republike legálne a po ktorých sa cítim dobre.

Takže, čo konkrétne je na mne také zlé? Ako som sa previnil? Či už voči spoločnosti, alebo “Bohu?”

Čo je vlastne Boh? A prečo by ma to malo zaujímať?

A takto sa navzájom obviňujeme

Ó vlastne áno! už tri dni som neodpovedal na e-maily. Mám ich v schránke asi 30 a nechce sa mi s nimi teraz zapodievať. Na druhej strane je ale človek, ktorý možno už viac než 72 hodín čaká na moju odpoveď a som pre neho najhoršia osoba na celom svete.

Tak… to je jeden ohľad v ktorom rozhodne nie som dokonalý. Mal by som sa za to hanbiť. Prejsť v rýchlosti všetky e-maily netrvá dlhšie ako 20 minút. Tým, že neodpovedám na správy, vytváram zlú energiu. Ľudia na mňa čakajú a je správne sa za to obviňovať. Pretože táto nezodpovednosť… blablabla

S trochou snahy nie je problém spraviť z komára somára. Nafúknuť každý jeden čin do obludných rozmerov a cítiť sa, zle, možno až paranoidne, kvôli… Kvôli nejakému vymyslenému dôvodu.

Na čo presne sú dobré tieto vysoké štandardy?!?!?!

Dobro a zlo neexistuje

Všetko, čo som opísal v predchádzajúcej pasáži, robíme denno denne. V angličtine sa to nazýva “negative feedback loop” – vo voľnom preklade cyklus, ktorý poháňa negativita. Náš mozog vytvára podobné myšlienkové cykly preto, lebo nás to naučili rodičia, učitelia, súrodenci a náhodní okoloidúci.

Tento spôsob zmýšľania vznikol evolúciou ľudského mozgu. Je to dvojsečná zbraň, ktorá môže na jednej strane motivovať k neuveriteľným výkonom a na strane druhej utopiť človeka vo vlastnej vine a smútku. Naučte sa používať ho a budete nezastaviteľní!

Chcete spraviť prvý krok? Skvelé! Pripustite si, že vlastne neexistuje dobro a zlo. Sú to iba koncepty, ktoré popisujú emócie spojené s určitým stavom mysle.

Keď už ste tu, spravte rovno aj druhý krok. Ten je totiž veľmi jednoduchý a povedie k skokovému zlepšeniu vášho života. Dajte like na qTube facebookovú stránku, aby vám už nikdy neunikol zaujímavý článok na tomto webe.

Všetko záleží iba na uhle pohľadu

Ľudský mozog je schopný racionalizovať si tie najodpornejšie činy. Myslíte si, že Hitler sám seba považoval za zloducha a holokaust vnímal ako (nutné) zlo? Dôvod, prečo sa vôbec počas druhej svetovej vojny udialo toľko strašných činov, je jednoduchý.

Ľudia verili, že konajú správne. Nemci skutočne verili, že vyhladenie židov je niečo dobré. Myslíte si, že vy by ste boli iní? Že vy by ste ako Nemec/Nemka počas druhej svetovej vojny potajme bojovali proti fašistom?

Prestaňme si klamať. Všetko je iba o ideológii. Pokiaľ sa necháme ovplyvňovať ideológiou, v ktorej funguje naša spoločnosť, budeme schopní “v mene dobra” spôsobovať bolesť sebe, aj ostatným. Presne to sa deje aj dnes.

Prečo je teda vo svete toľko zla?

Odpoveď na túto otázku, myslím skutočná odpoveď, znie takto:

Pretože máme komplexy z toho, akí sme sami zlí.

A externalizujeme svoje vnútro. Vo svete je presne toľko zla, koľko ho “máme v sebe.” Presnejšie povedané, toľko zla, koľko veríme, že v sebe máme. Náš mozog totiž nerobí nič iné, iba neustále prirovnáva naše vnútro k vonkajšiemu svetu.

Inými slovami – to, že verím, že som inherentne zlý, každý deň robím zlé veci, že som strašne nedokonalý a nemám sa rád, sa nutne premietne aj to môjho pohľadu na okolitý svet a na ľudí, ktorí v ňom žijú.

Ja som na hovno <=> Svet okolo mňa je na hovno.

A funguje to aj naopak. Ak si myslím, že celý svet je strašné miesto, znamená to, že niekde vnútri duše prechovávam toxické myšlienky a názory na samého seba.

Pretože ja, ty, on a všetci, všetci ľudia, sme jedno, ako aj svet okolo nás. A svet okolo nás je taký, akí sme my. Resp. za akých sa považujeme.

Záver

A to je skutočná odpoveď na otázku, prečo je vo svete toľko zla. Som si istý, že existuje milión argumentov, prečo to nie je pravda. Je docela pravdepodobné, že by ste vedeli vymyslieť desiatky dôvodov, ako môže byť svet zlý a vy dobrý/á alebo naopak.

Pretože… ja predsa nekradnem! Ja nezabíjam, nerobím intrigy!

A o týchto dôvodoch sa môžete pobaviť napríklad v komentároch pod článkom. Ale chcem vás iba požiadať, aby ste sa naozaj dobre zamysleli nad vašimi dôvodmi. Neklamete si náhodou v niečom?

A už iba bláboly na záver

Nebojte sa pripustiť si (napríklad) že ste celý život verili v lži. Toto priznanie vám síce môže spôsobiť dočasnú existenciálnu krízu, ale po jej prekonaní sa z vás stane nový, mentálne zdravší človek a nové, zdravé pohľady na svet sa žiadúcim spôsobom premietnu aj do vášho života.

A pamätajte si, že každý raz musí prejsť existenciálnou krízou. Nenechávajte si ju na smrteľnú posteľ! Všetko zlé je na niečo dobré a ak sa donútite premýšľať nad tým čo robíte, spravíte prvý krok k osvieteniu.

4 COMMENTS

 1. ten hlas – to je svedomie – jeden z dokazov toho, ze ludia, nie su iba zvierata, jeden z dokazov toho, ze nie sme z “opice”

  • Prečo by svedomie malo byť dôkazom toho že sme sa nevyvinuli z opíc? Sme sociálne tvory. Svedomie podĺa mňa vzniklo evolúciou. Ak by sme ho nemali, jednoducho by sme neprežili. SPolupráca je prínosnejšia, než individualizmus. Preto je pre nás výhodné mať svedomie.

 2. Je to hrozně moc věci smíchaných dohromady..
  No já nevim… už otázka z titulku článku může být “zabarvená” aktuálním stavem mysli.. čili je ta otázka pravdivá?
  Teď aktuálně je na světě hodně zla?.. v téhle chvíli? Kde konkrétně? Tady u nás v paneláku se nic neděje…
  Někde se mají určitě lidi na prd, ale zrovna tak je zase hodně lidí v pohodě..
  Já myslím, že by bylo lepší si představovat situaci, že je na světě přebytek dobra… 🙂
  Zkouším si to chvíli představovat… je pátek, tak proč ne…
  (nakonec, na co jsem dostal od přírody /pána Boha, vesmíru, předků, inteligentní energie, kterou lidská mysl prostě nemůže postihnout ani chytit do pojmů, protože je nad-smyslová/ mozek, který k té představivosti můžu používat).
  Vlastně je to docela príma představa…
  Nebo si můžu zapnout televizi a sledovat film, ve kterém jisto jistě nějaké to zlo bude.. 🙂
  Někdy si říkám, že kdybych neměl televizi, tak těch blbejch pocitů dost ubyde.. Dneska plno lidí televizi nemá.. Nakonec je lepší být mezi lidmi, než doma čučet na virtuální obraz skutečnosti..
  Je sranda, jak si to mozek dokáže pěkně interpolovat, že člověk za chvíli zapomene, že kouká na film.. 🙂 ..i když některé tyhle virtuální obrazy jsou fakt dobré..sugestivní..skvěle udělané…poučné…
  No a co jsem na sobě vypozoroval za poslední měsíce…ten trading dost vysiluje… psychicky..
  Nevím, jestli to jiní lidi tak nemají, že se o tom tolik nemluví, ale je to FAKT náročnej koníček..
  Ono totiž člověk žene ta představa lehce vydělaných peněz… a hodně dobře si pamatuju /zaplať PánBůh/, jak jsem si na začátku říkal, že to určitě moc klidu do duše nepřinese… a měl jsem pravdu!..:) právě naopak… neustálý střídání nálad… často se směju, jak člověk jednu chvíli jásá (když jde cena nahoru), a jak má stáhnutej žaludek, když jde cena dolů.. :). A “ten pocit, kdy koupíš a ono to klesá, tak prodáš, a ono to začne stoupat” :)) Neustálá naděje, střídaná frustrací :)) Supér..:)) No pořád se učím..
  Už mi to začínalo připadat, jak horská dráha… to jsem naposledy zažil se svou bejvalou, která byla tak trochu hysterka ..(pozor na ně..:) )
  Celkem se mi tady vybavuje jedno pojmenování “čertovy peníze”… a čím dál tím víc znovu-zjišťuju, že asi normální prací se dají peníze vydělat nejlíp.. bez nervů… s relativním klidem v duši..
  (ale ty vidiny, že jo… Barák, auto, bazén, kočky… 🙂 nebo aspoň nový zuby)
  Řekl bych, že klid v duši je totiž celkem “cenný zboží” 🙂 Ale může to bejt zase jen můj pohled…
  Každopádně, těším se na DOVOLENOU, a na to, jak všechny tyhle věci hodím na čas za hlavu..

  • Ahoj,súhlas, priveľa vecí v tom článku pomiešaných dokopy. Ale… o to tak trochu ide. Donútiť ľudí premýšľať.
   Čo sa týka tradingu, skončil som v momente keď som si uvedomil, že HODL by mi priniesol oveľa väčšie zisky bez tých nervov a spáleného času. Potom som trochu začal experimentovať, ale už som sa nikdy nevrátil k tomu neustálemu sledovaniu grafov. Nevidím v tom absolútne nič zaujímavé ani produktívne. Je to zbytočná práca. Ja viem, znie to trochu paradoxne, keďže mám najväčší web o obchodovaní kryptomien, ktorý ma navyše živí ale… trading je proste nuda.
   Preto som sa nakoniec dal na filozofiu a výsledkom je tento web. 🙂 Tak.. snáď sa bude páčiť. Snažím sa proste len písať zaujímavé veci.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here