Ekonomický zpravodaj – Ekonomická data Velké Británie spíše neuspokojivá, libra oslabila

0
UK

Tak tu pro vás mám další ekonomické zprávy a dnes se hlavně podíváme, jak je na tom Velká Británie. Dle posledních dat klesá jednak průmyslová výroba a HDP, ale pokles je zaznamenán i na obchodním deficitu země. Společně s tím se britská národní měna nachází v období, kdy dosti oslabuje.

Oslabení britské libry a ekonomická data VB

Britská libra v pátek klesla na úroveň, kde byla naposledy 20. ledna 2017 a dosáhla svého denního minima 1,120796 ve srovnání s dolarem. Stalo se tak poté, co ekonomické údaje ze Spojeného království ukázaly, že hrubý domácí produkt (HDP) země klesl ve druhém čtvrtletí o 0,2 % a průmyslová produkce se ve stejném tříměsíčním období snížila o 1,4 %, což je největší pokles za posledních deset let.

Investoři se samozřejmě stále obávají možnosti Brexitu bez jakékoliv dohody s Evropskou unií. Vláda premiéra Borise Johnsona totiž trvá na tom, aby se Brexit stihl do stanoveného termínu. Již o den dříve Johnson slíbil, že se bude držet výsledku vzešlého z referenda v roce 2016 a požádal poslance, aby tak učinili také.

Libra klesla na hodnotě o 0,36 % oproti dolaru ve 12:31 hod. SEČ. Britská libra za poslední měsíc klesla celkem o 3,01 % a od ledna zde máme pokles o 5,15 %. Euro vůči libře naopak posílilo o 0,55 %.

Průmyslová produkce ve Velké Británii klesla v červnu oproti předchozímu měsíci o 0,1 %. Ty sektory, ve kterých byly ve druhém čtvrtletí ztráty zaznamenány, jsou doprava, chemický průmysl a základní kovy o 5,2 %, 6,2 % a 2,4 %. Meziročně se výroba snížila o 0,5 %. Naopak těžba vzrostla o 1,9 %.

Obchodní deficit VB

Přece jenom se vyskytly i „dobré“ výsledky, protože celkový obchodní deficit Spojeného království se během druhého kvartálu snížil o 16 miliard GBP na 4,3 miliardy GBP ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Úřad pro Národní statistiku to uvedl ve své zprávě. Tento krok byl způsoben poklesem dovozu zboží. Po očištění o inflaci byl obchodní deficit v dubnu až červnu čtvrtletně nižší o 6,2 miliardy GBP.

Dovoz zboží byl ve druhém čtvrtletí roku nižší o 18 miliard GBP v celkové výši 120 miliard GBP. Největší pokles byl zaznamenán u dovozu chemických látek, dopravních a strojních zařízení a nespecifikovaného zboží včetně zlata. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se přebytek služeb snížil o 0,6 miliardy GBP na 26,2 miliardy GBP a deficit dovozu se zvýšil o 16,6 miliardy GBP na 30,4 miliardy GBP.

Za posledních 12 měsíců se obchodní deficit zvýšil o 19,9 miliard GBP na 42,8 miliard GBP. Ve stejném časovém rámci se objem chybějícího zboží zvýšil o 14,4 miliard GBP na 148,2 miliard GBP, zatímco přebytek ve službách se snížil o 5,5 miliardy GBP na 106,4 miliardy GBP.

Německý obchodní deficit

Podle předběžných údajů zveřejněných společností Destatis dosáhl německý (sezónně upravený) přebytek zahraničního obchodu 18,1 miliardy EUR za měsíc červen, což je méně  o 18,7 miliard EUR v porovnání s měsícem květen. V neočištěném vyjádření činil obchodní přebytek 16,8 miliard EUR.

Vývoz dosáhl 106,1 miliardy EUR, meziměsíčně poklesl o 0,1 % a ve srovnání s červnem 2018 klesl o 8 %. Vývoz v rámci EU činil 63,5 miliard EUR, zatímco vývoz do třetích zemí činil 42,6 miliard EUR.

Dovoz meziměsíčně vzrostl o 0,5 %, ale meziročně poklesl o 4,4 % na 89,3 miliardy EUR, z čehož bylo z EU dovezeno zboží ve výši 53,3 miliardy EUR. Dovoz ze třetích zemí činil 36 miliard EUR.

Závěr

Vím, že tahle změť čísel je dosti nezáživná, ale je třeba je zaregistrovat a vzít v potaz. Ekonomika v EU evidentně oslabuje a tato čísla to jen dokazují. Jsem přesvědčen, že pokud má člověk o těchto datech povědomí, tak v závislosti na tom může upravit své budoucí ekonomické jednání.

Co číst dále?

Analýza akcií společnosti Central European Media Enterprises (CETV) – Akcie CETV posilují a to navzdory obchodní krizi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno