Je objem suverénně nejlepší indikátor – Volume – Deník 4. týden

0
volume graf
Volume

O objemu (volume) jsme se už něco naučili. Jeho důležitost jsme si už několikrát zmínili. Avšak nezaslouží si tento indikátor vlastní díl v našem deníku? Zaslouží. Podle autora kurzu Jakuba Kralovanského jde například o „nejdůležitější indikátor, který hodně napoví“. Proč je však volume takový podstatný?

Co je ale volume?

Volume (česky objem) nám řekne celkové množství zobchodovaných mincí/kontraktů za vámi zvolený časový úsek. Pokud je například volume 1000 BTC, znamená to, že v daném časově úseku se zobchodovalo 1000 Bitcoinů. Každá cenová svíčka má příslušející přesně jednu svíčku, která značí objem k danému časovému pásmu.

Jde o klíčový indikátor, který můžete spojit téměř se všemi ostatními indikátory. Je třeba rovněž říci, že samotné číslo (zobchodovaných kontraktů) je stejně důležité jako barva svíčky, která je na grafu objemu zobrazena. Rovněž je třeba mít na paměti, že červená svíčka neznamená, že se pouze prodávalo, stejně jako zelená neznamená, že se pouze nakupovalo. Barva nám pouze určuje, co v daném časovém horizontu převládalo (zda prodeje nebo nákupy).

Pokud chceš vědět více na toto téma, doporučuji podívat se i na stránku trading11.com a přečíst si následující článek o objemu.

Proč je volume tak klíčový indikátor?

Pokud bych to měl vysvětlit v bodech, tak volume je podstatný hlavně z následujících důvodů (při specifických ukazatelích):

1. Ukazuje celkovou likviditu trhu
2. Předpovídá změnu trhu
3. U svíčkových formací je klíčem k pochopení jednotlivých formaci
4. Umí určitě breakout (breakdown) nebo fake breakout (fake breakdown)
5. Vysoké objemy na supportech a rezistencích určují jejich důležitost
6. Naopak při trojúhelnících začne obvykle objem klesat
7. Umí ukázat cenu, při které je trh atraktivní pro investory, a proto má vysoké objemy

Co jsou horizontální objemy?

Doposud jsme mluvili pouze o vertikálních objemech. Nicméně to není jediný typ objemů, jaké můžeme sledovat. Existují totiž i horizontální. Ty na rozdíl od vertikálních neznačí, kolik se zobchodovalo za určitý čas, ale kolik se zobchodovalo na určité ceně.

Tento typ objemů se proto využívá nejen na ukázání atraktivních cen pro investory, ale i pro zefektivnění supportů a rezistencí (které umí velmi upřesnit). Má však jeden háček. Na Tradingview se horizontální objemy dají používat pouze v placené verzi (pro verzi).

Závěr

I přestože jde o poměrně netradiční indikátor (určitě se od ostatních výrazně odlišuje), jeho důležitost nelze popřít. Volume je totiž velmi často využíván v kombinaci s různými jinými indikátory, a proto byste o něm měli vědět co nejvíce. Proto budu při zkoušce využívat i volume (a samozřejmě i Bollinger Bands). Pokud máte nějaké konkrétní návrhy nebo nápady na kryptoměny, které byste chtěli na grafech vidět, podělte se s nimi níže v sekci komentářů nebo na Facebooku.

Přečtěte si naši nejnovější MEGA analýzu trhu:

[MEGA ANALÝZA TRHU] Bitcoin, dominance, kapitalizace a predikce pro altcoiny

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno