Únik ropy u Brazílie může způsobit obrovskou ekologickou katastrofu

0
unik_ropy_Brazilie

Únik ropy, respektive znečištění způsobené ropou, často končí jako ekologická katastrofa. Toto černé zlato je totiž smrtící jak pro živočichy, tak i pro rostliny. Aktuálně ve světě registrujeme takovou hrozbu u pobřeží Brazílie, kde obrovská ropná skvrna ohrožuje vzácné živočichy a rostliny tamního prostředí.

V ohrožení jsou mnohé vzácné biotopy

Mořští vědci v Brazílii pozorně sledují průnik záhadného úniku ropy do největší horké oblasti biodiverzity v jižním Atlantiku. Region známý jako Abrolhos Bank skrývá téměř 9 000 čtverečních kilometrů útesů v mělkých teplých vodách podél centrální části brazilského pobřeží.

Od konce srpna přistávaly na severovýchodním pobřeží země tisíce tun ropy z neznámého zdroje, což kontaminovalo stovky pláží, ústí řek, útesů a mangrovníků po celém 2 500 kilometrů dlouhém pobřeží.

Obavy se začaly stupňovat počátkem minulého týdne, kdy severní hranici oblasti Abrolhos Bank na jižním pobřeží Bahia začala zasahovat vlna lepkavých ropných skvrn. V sobotu ráno dorazily první malé skvrnky ropy na skalnaté pobřeží souostroví Abrolhos Marine National Park. Je důležité poznamenat, že v této oblasti žijí mnozí vzácní živočichové a endemity, například Mussismilia braziliensis a ohrožená Scarus trispinosus.

Mussismilia braziliensis (Zdroj: ambientelegal.com)
Scarus trispinosus (Zdroj: flickr.com)

Zatajená katastrofa

Chemická analýza na začátku naznačila, že ropa pochází z Venezuely, ale zdroj úniku byl během prvních 2 měsíců zcela neznámý, respektive zatajený. Vláda prezidenta Jaira Bolsonara byla vážně kritizována za to, že na tuto vlnu kontaminace nereagovala dostatečně rychle nebo dostatečně efektivně. I když nakonec nasadila lodě a jednotky na pomoc s vyčištěním.

V pátek brazilská federální policie konečně zveřejnila jméno skutečného podezřelého: Bouboulinas, řecký tanker, který koncem července přešel přes brazilské severovýchodní pobřeží a který měl vézt na palubě z Venezuely do Malajsie 1 milion barelů ropy. Podle vyšetřování satelitní snímky ukazují velkou ropnou skvrnu, která se objevuje u pobřeží 29. července, asi 730 km od pobřeží státu Paraíba. Společnost odpovědná za loď popírá odpovědnost. Tvrdí, že Bouboulinas dodala všechen svůj náklad do Malajsie.

Federální vyšetřovatelé odhadují, že Bouboulinas rozlila – buď náhodně, nebo úmyslně – asi 2,5 tisíce tun ropy. Není však známo, jak přesný je tento odhad. Také není známo, jaké množství této ropy dosáhne pevniny. Jakékoliv množství ropy, které se dostane do oblasti Abrolhos Bank, je však důvodem k obavám – řekl Ronaldo Francin Filho, mořský biolog Federální univerzity v Paraíba v João Pessoa, jehož tým plánuje tento týden zkontrolovat útesy pomocí dálkově ovládaného vozidla.

„Je to mimořádně citlivé prostředí, které již trpí důsledky změny klimatu a jinými antropogenními vlivy,“ říká Francin Filho.

Kromě mnoha biotopů korálových útesů je Abrolhos důležitým útočištěm pro velryby, mořské ptáky a je důležitým cílem mořského ekoturismu. Mořský národní park v této oblasti o rozloze 880 čtverečních kilometrů založen v roce 1983 je nejstarším v Brazílii.

Co číst dál?

3D tisk orgánů je díky této technologii ještě více reálný!

Zdroj:
sciencemag.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno