Tak ako väčšina ľudí, aj ja ráno po prebudení “čeknem facebook.” Snažím sa však túto aktivitu obmedziť na minimum. V posledných mesiacoch facebook používam hlavne ako pracovný nástroj, ale zúčastňujem sa aj klasických aktivít ako chatovanie s rodinou a priateľmi, zdieľanie myšlienok, obrázkov atp.

Facebook má jednu zaujímavú vlastnosť. Je na ňom prakticky každý. Je teda nemysliteľné, aby ho človek aspoň z času načas neskontroloval.

Nebezpečenstvá facebooku

Bohužiaľ, väčšina ľudí si neuvedomuje, že ide o potenciálne nebezpečnú drogu na ktorej sa dá veľmi rýchlo vypestovať silná psychická závislosť. Tvorcovia facebooku túto sociálnu sieť navrhli tak, aby vás čo najrýchlejšie vtiahla do začarovaného kruhu správ, statusov, notifikácií, memov, reklám…

Všetky aktivity spojené s facebookom majú silný psychologický efekt ľudský mozog. Prejavuje sa pravidelným vylučovaním dopamínu (hormón šťastia). Dostali ste like alebo komentár? Bum dopamín! Našli ste po pol-minúte scrollovania na ploche zaujímavý príspevok? Bum dopamín! Prišla vám správa? Bum dopamín! Máte notifikáciu? Bum dopamín!

Tento “dopamínový cyklus” je veľmi príjemný a návykový. Čo je na ňom zlé? Narozdiel od “skutočných” drog predsa nemá žiadne negatívne účinky na moje zdravie!

Facebook a jeho vplyv na ľudský mozog

Bohužiaľ, nie je to pravda. Periodické vylučovanie hormónov šťastia spôsobuje otupenosť mozgu voči iným zaujímavým činnostiam, ktoré vás možno kedysi zaujímali. Nebezpečenstvo každej drogy je v tom že nás “odmení” praktický bez práce. Keď si na to zvykneme, “reálny” život sa môže stať nudný, smutný, nezaujímavý.

Prečo by som mal ísť na rande, keď si môžem písať s piatimi ženami naraz? Prečo by som sa mal stretávať s kamaráti, keď môžem napísať status a diskutovať v komentároch? Prečí sa mám ísť baviť do spoločnosti, keď je príjemnejšie scrollovať nástenku?

To v konečnom dôsledku spôsobuje depresie, v horších prípadoch aj myšlienky na samovraždu. Naša myseľ na tak intenzívne podnety jednoducho nie je prispôsobená.

Haló, vráť sa!

Najhoršie sú však tie neustále upozornenia. Koľkokrát ma facebook rozptýlil počas práce? Keď mi začne blikať tab v prehliadači a v guľatých zátvorkách vidím číselko znázorňujúce počet notifikácií, jednoducho naň musím kliknúť! Ešte horšie sú notifikácie v mobile a pípanie messengera.

Facebook sa nám takto pripomína a hovorí: “Haló! Nechceš trochu dopamínu? instantné šťastie je iba kliknutie ďaleko!”

Táto stránka ná však aj ďalšie taktiky, ako vás pritiahnuť späť. Všimli ste si, že občas máte doslova strach, že ste niečo zmeškali? Čo ak mi niekto píše? Čo ak som zmeškal zaujímavú akciu alebo stream?

Nakoniec mi nedá nespomenúť fakt, že facebook je strašný žrút času, ktorý dokáže ničiť priateľstvá, milostné vzťahy a dokonca aj rodiny.

Zabudli sme sa nudiť

Najhoršie však je, že sme sa zabudli nudiť. Hlavne mladí ľudia siahajú po telefóne v momente, keď musia viac ako minútu čakať v rade, alebo sedieť v autobuse, dávať pozor na prednáške, čakať, než sa vráti tá sexy osoba, s ktorou sme na rande..

Facebook svojím užívateľom poskytuje nie len dopamíny a endorfíny, ale aj rozptýlenie. Veď, vždy lepšie sledovať facebook, než sa nudiť. Či nie?

No… Nie tak úplne. Človek by nemal byť závislý na “externej zábavke” v prípadoch, keď zrovna nemá čo robiť a musí čakať. Ľuďom v dnešnej dobe chýba také to denné snenie. Kedy ste sa naposledy stratili vo vlastných myšlienkach? Kedy vás naposledy napadla geniálna myšlienka pri ceste autobusom?

Viete koľko skvelých nápadov ste mohli dostať, ak by ste každú voľnú sekundu netrávili na internete? Prestaňte sa rozptyľovať! “Nuda” je dôležitá! Keď sa nudíte, začínate premýšľať nad vecami na ktorých vám skutočne záleží!

Ako používať facebook?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že najlepším riešením je vypnúť facebook a už nikdy ho nezapnúť. To však nie je pravda! Ja osobne túto sociálnu sieť používam ako pracovný nástroj. Pomocou messengera komunikujem s priateľmi, kolegami a rodinou. Facebook mi dáva jedinečnú možnosť zdieľať so svojimi blízkymi kúsky svojho života a podeliť sa s nimi o svoje radosti.

Netreba to však preháňať. Osvedčilo sa mi ísť na facebook s určitým cieľom. Zn. – idem napísať konkrétnemu kamarátovi. Idem zdielať konkrétny článok na mojej stránke. Alebo, idem stráviť 10 minúť bezcieľnym blúdením po nástenke, než sa mi rozlepia oči a začnem vnímať realitu.

Potom ešte treba mať pevnú vôľu, aby som sa nenechal rozptýliť. Svoj zámer nedodržím iba v prípade, že na fb nájdem niečo skutočne dôležité (čo sa občas stáva).

Rozhodne odporúčam vypnúť si všetky facebookové a messengerové notifikácie v mobile, tablete, počítači a iných zariadeniach. Budete prekvapení, ako málo vám facebook chýba. A verte mi, ten strach že ste niečo zmeškali veľmi rýchlo zmizne.

Tento článok je súčasťou krátkeho zoznamu drog, ktoré bežne používam. Celý zoznam nájdete tu. Mrknite na to, niektoré drogy sú (narozdiel od facebooku) naozaj zaujímavé.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here