Kratom je jeden z najlepších stimulantov, aké poznám. Ide o strom z oblasti juhovýchodnej Ázie (indočína). Listy tohto stromu ľudia žuvali tisíce rokov. Pomáhalo im to zvládnuť náročnú prácu na poli, relaxovať, zlepšiť náladu…

Dnes sa Kratom predáva hlavne vo forme prášku (vysušené rozdrvené listy), ktorý sa mieša s vodou a normálne pije. Účinky tejto látky sa líšia podľa odrody (červená, zelená, biela).

Vcelku však Kratom má (okrem iného) štyri krátkodobé účinky. Nastupujú 15-30 minút po požití Kratomu.

  • Analgetické účinky – Kratom je skvelý prírodný liek proti bolesti všetkých druhov. Pacienti trpiaci chronickými bolesťami často hlásia, že Kratom na nich fungoval lepšie než lieky, ktoré im predpísal doktor
  • Omamné účinky – Niektoré odrody Kratomu pôsobia upokojujúco, až omamne. Hlavne červený Kratom vie človeka “položiť”
  • Prílev energie – Iné odrody Kratomu (hlavne zelený Kratom), naopak, prinášajú telu veľa energie. Kratom je ideálny stimulant. Ja osobne som na Kratome neuveriteľne produktívny
  • Mierna eufória – Kratom sa rozhodne nemôže porovnávať s tvrdými drogami ako Kokaín, Heroín, E alebo MDMA (aspoň to tvrdia ľudia, ktorí skúšali aj tieto látky), ale po jeho požití väčšinou cítim miernu eufóriu. Mám dobrú náladu, som komunikatívny a spoločenský

Nebezpečenstvá kratomu

Kratom znie ako ideálny stimulant, však? Bohužiaľ, má jednu veľkú nevýhodu. Pri jeho dlhodobom užívaní sa vytvára fyzická závislosť a po vysadení Kratomu nastupujú silné abstinenčné príznaky. Tie môžu trvať až týždeň (v závislosti od intenzity používania Kratomu) a sú naozaj veľmi, veľmi nepríjemné.

Preto je dôležité to s Kratomom nepreháňať. Je bezpečné, používať túto látku 1-2x týždenne, prípadne aj viac, ale sledujte si dávky a rozhodne to nepreháňajte. Ja väčšinou Kratom beriem tri dni a po zvyšok týždňa prechádzam na Matchu.

Kratomom sa môžete predávkovať. V malých množstvách (2-5g) pôsobí ako stimulant, pri vyšších dávkach nastupujú analgetické a omamné účinky a ak to preženiete, zažijete podobné príznaky, ako pri predávkovaní alkoholom. Budete niekoľko hodín objímať záchodovú mysu a poriadne si prečistíte tráviaci trakt.

Ako najlepšie užívať Kratom?

Kratom je naozaj zvláštna látka. V malých dávkach má povzbudzujúce účinky. Pre každého pritom malá dávka znamená niečo iné. Odporúčam na začiatok vyskúšať 2g a v nasledujúcich dňoch dávku stupňovať až do bodu, keď sa vám začne točiť hlava.

Zvláštnosť kratomu spočíva v tom, že jeho účinky sú závislé na veľkosti dávky. Príjemný prílev energie, mierna eufória a sebaistota – to je stav, do ktorého sa dostanete pri požití menšieho množstva. Ak však budete pokračovať v domnení, že vám bude stále lepšie a lepšie a vypijete druhú/tretiu/štvrtú dávku, stane sa presný opak.

Začne sa vám točiť hlava, budete sa cítiť, akoby ste vypili päť pív a v tom horšom prípade skončíte s hlavou v záchode.

Ja osobne si dávam 4-6g dávku cca hodinu pred obedom a potom o tri hodiny pridám ešte 2-3 g. Ak mám náročný deň, o ďalšie tri hodiny pridám ešte 2g. Tieto malé boostre môžu udržať príjemný kratomový high aj celý deň.

Kratom je vhodný aj večer. Pár hodín pred spaním nezaškodia 2-4g červeného kratomu, ktorý vás uvoľní a pripraví na spánok.

Rôzne odrody Kratomu a rôzne účinky

Ako som spomínal vyššie, existujú tri hlavné odrody Kratomu:

  • Biely kratom má viac euforické účinky. Je vhodný do spoločnosti alebo ako zdravšia náhrada antidepresív bez nebezpečných vedľajších účikov. Zlepšuje produktivitu, schopnosť sústrediť sa a dodáva energiu.
  • Zelený kratom pôsobí viac ako stimulant. Nabije vás energiou a budete sa po ňom cítiť dobre.
  • Červený kratom je vhodný na upokojenie, relax a meditáciu

Vedľajšie účinky kratomu

Okrem spomínaného nebezpečenstva vytvorenia fyzickej závislosti má kratom aj ďalšie nežiaduce vedľajšie účinky.

Zvyšuje citlivosť pokožky. Po požití kratomu ma celý deň svrbia rôzne časti kože. Občas skalp, občas nos, ucho, brucho, zadok, genitálie… Nie je to vyslovene nepríjemné, ale napríklad v spoločnosti je nevhodné škrabať si vajcia.

Škrabanie nosa alebo ucha je zas považované za indikátor, že klamete. Dajte si na to pozor pri osobných stretnutiach! Nechcete predsa pôsobiť nedôveryhodne.

Ďalšou osobitou vlastnosťou kratomu je, že zvyšuje nutkanie močiť. Pripravte sa teda, že budete často odbiehať na toaletu.

Záver

Kratom je jeden z mojich najobľúbenejších stimulantov a celkovo látok. Jeho pozitívne účinky ďaleko prevyšujú tie negatívne. Treba si však dávať pozor na dávkovanie a pravidelne robiť prestávky, inak môžete dopadnúť zle.

Ja to však neberiem ako veľmi veľké negatívum. Kratom ma vďaka týmto vlastnostiam naučil zodpovedne užívať ďalšie látky. Odkedy ho mám, všetko si poctivo vážim, regulujem si príjem, dávam si pauzy a nepreháňam to.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here