Čaj – druhý najčastejšie používaný nápoj hneď po vode. Pôvodom z východnej Ázie, rôzne čaje sa v priebehu niekoľkých stoviek rokov rozšírili do celého sveta. V minulosti sa kvôli čaju viedli vojny, dnes ho poznáme hlavne ako lacné vrecúško, ktoré ponoríme do vody, aby získala nejakú chuť.

A to je škoda. Čaj je totiž jednou z najlepších drog, aké poznám a jediná, ktorá prakticky nemá negatívne účinky. Teda… Žiadne, o ktorých by som vedel, resp. ktoré by som na sebe reálne cítil.

Kvalitný čaj vás upokojí, zlepší náladu, dobyje energiu a okrem iného aj veľmi dobre chutí. Ja osobne holdujem hlavne kvalitným zeleným čajom a oolongom z Číny, Japonska, resp. Vietnamu. Pitie týchto čajov z originálnych konvičiek a dodržiavanie čajových rituálov mi neuveriteľne pomáha.

Čaj nie je nápoj, čaj je životný štýl!

Druhy čaju

Je nespočetne veľa rôznych druhov čaju a naozaj nemám v pláne ich všetky vymenovať. Tu nájdete tie, ktoré mám najradšej:

  • Zelený – Moje najobľúbenejšie čaje sú zelené, hlavne z japonska. Sú veľmi osviežujúce a v lete príjemne chladia. Pôsobia dobre na bolesť hlavy, zaháňajú alkoholovú opicu, dodajú energiu, zobudia, ochladia telo a povzbudia myseľ. Zelené čaje mi najviac chutia a voňajú.
  • Oolong – Skvelý druh čaju. Lístky má vysušené do malých guličiek. Po niekoľkých nálevoch sa rozvinú a tretí, resp. štvrtý nálev je najlepší! Najradšej mám mliečne oolongy, ktoré majú naozaj úžasnú vôňu.
  • Biely – Biele čaje sú super. Obsahujú dosť veľa kofeínu. Vedia človeka zobudiť. Majú naozaj zaujímavú chuť.
  • Červený – Červené čaje vynikajú svojou krásnou farbou a vôňou. Na mňa majú podobný účinok ako káva, ale nástup nie je tak ostrý.
  • Čierny – Z čiernych čajov najčastejšie pijem Pu-ehry. Dobre chutia, ale po niekoľkých konvičkách z nich cítim jemnú triašku.

Môže vás zaujímať:

(článok pokračuje pod odkazom)

Život s čajom

S čajom sa žije skvele! Ak by som si mal vybrať jedinú látku (okrem jedla a vody) a do konca života užívať iba tú, vybral by som si zelený čaj (a výrobky z neho – napr. Matchu).

Čaj ráno zobudí a dodá energiu, poobede pomôže lepšie sa sústrediť na prácu a večer… Večer už čaj nepijem, pretože obsahuje kofeín a v noci by som nezaspal.

Výhod čaju je nespočetne veľa a nemá zmysel ich všetky vymenovávať – Zhrniem ich teda nasledovne:

Čaj mi pomáha cítiť sa lepšie po všetkých stránkach. Šálka kvalitného zeleného Yunnanu vie naozaj vyriešiť problémy – tým, že na ne prestanete myslieť. Čajový rituál je forma meditácie, ktorú môžete praktikovať kedykoľvek a kdekoľvek.

A najlepšie je, že počas dní, kedy čaj nepijem, sa stále cítim veľmi dobre. Pozitívne efekty neodídu hneď, ale vydržia nejakú dobu. Ak sa presýtite čajom, nemusíte sa báť, že dostanete abstinenčné príznaky

Ak hľadáte ten správny stimulant, naozaj zvážte čaj. Investujte pár desiatok eur do poriadnej konvičky (ideálne 1 konvička na každý druh čaju) a pohárikov, prečítajte si, ako správne pripravovať čaj, osvojte si čajový rituál a môžete začať.

caj qtube

Čaj vs. závislosti

Na čaji je super to, že vo vás prakticky nevyvoláva závislosť. Nikdy som nemal pocit, že si musím dať čaj. Samozrejme, obsahuje kofeín a závislosť na kofeíne reálne existuje. Pri pití čajov s vysokým obsahom tejto látky si teda dajte pozor. Hlavne čierne a červené čaje môžu byť problémové.

Každopádne, ani po niekoľkých mesiacoch intenzívneho pitia zelených, bielych čajov a oolongov, som na sebe nepostrehol fyzickú, ani psychickú závislosť.

Navyše, čaj mi pomohol dostať pod kontrolu závislosti na iných látkach. Dal ma do pohody, po čase som si zvykol na neustály prísun energie a látky ako alkohol a nikotín pre mňa prestali byť zaujímavé. Tieto depresanty sa jednoducho k čaju nehodia.

Po tom, čo som si všimol, že alkohol mi robí zle a uberá mi energiu, som ho jednoducho prestal piť. Teraz už nemám záujem o pivo k obedu a večer po práci si radšej dám červený kratom. Jednoducho niečo, čo vo mne nezničí ten skvelý pocit vyvolaný každodenným pitím čaju.

A to je asi najlepší účinok, ktorý na mňa čaj mal. Prestal mi vďaka nemu chutiť alkohol. Čím viac sa nasýtim čajom, tým menej je pre mňa alkohol zaujímavý.

Čo čítať ďalej?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here