Matcha je zelený prášok, ktorý sa mieša s vodou a pije. Ide o výťažok zo zeleného čaju, ktorý sa v poslednej dobe dostáva do módy. Mne osobne vonia a chutí ako staré ryby, ale nie je to zas tak strašné. A samozrejme, záleží aj na druhu matchi. Nebojte sa experimentovať a nájdite si ten najlepší druh matchi pre vás.

Matcha nie je nijak zvlášť návyková. Osobne nepoznám nikoho, kto si proste ráno musí dať “aspoň tri gramy.” Má však obrovské množstvo okamžitých, krátkodobých a dlhodobých pozitívnych účinkov na ľudské telo a myseľ. Podporuje produktivitu, dodáva energiu a dokáže vás ráno behom piatich minúť naštartovať. Je to skvelá substitúcia kratomu v dňoch, kedy ho nemôžete brať.

Negatívne účinky matchi

Matcha nemá žiadne extra nebezpečné vedľajšie účinky. V podstate ide o koncentrovaný zelený čaj. Obsahuje však kofeín. V prípade predávkovania vám tak hrozia podobné nebezpečenstvá, ako v prípade keď to preženiete s kávou. Matcha však, v porovnaní s kávou, nevytvára taký tlak na srdce, keďže jej účinky nabiehajú pomalšie a držia dlhšie.

Ako používať Matchu?

Ja osobne pijem 2-2,5g matchi ráno a občas aj hodinu po obede. Dodá mi to energiu a celkovo sa cítim lepšie. Matcha je dobrá aj na opicu (kocovinu).

Odporúčam kúpiť si miligramovú váhu. Je dôležité mať prehľad o tom, aké množstvo tejto látky užívate. Rozhodne neprekračujte odporúčané dávky. Výskum Matchi je iba v zárodkoch a nie je jasné, či náhodou nemá dlhodobé negatívne účinky (teoreticky by nemala mať, veď ide o zelený čaj, opatrnosti však nikdy nie je dosť).

Záver

Matcha je vcelku neškodná látka, vhodná aj pre deti. Jej zdravotné výhody sú nepopierateľné. Ak sa ju rozhodnete používať, odporúčam zainvestovať do kvalitnej odrody a kúpiť si mysku, naberačku a metličku na šľahanie tejto zázračnej rastliny. Naučte sa celý Matcha-rituál a praktikujte ho denne v kľude, keď máte čas. Môžete to spojiť aj s meditáciou, vyčistiť si hlavu a pripraviť sa na deň.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here