Na Youtube som pravdepodobne strávil niekoľko rokov života. Táto virtuálna droga funguje podobne, ako facebook. Namiesto priateľov, fotiek, udalostí a článkov však konzumujete videá.. Občas veľmi dlhé videá.

Osobne som na YouTube veľmi často, v posledných mesiacoch ho však
mám väčšinou iba na pozadí. YouTube používam hlavne na počúvanie hudby a binaurálnych frekvencií. Google je líder v spracovaní a filtrovaní dát. Ich doporučovacie systémy sú najlepšie na svete.

Google dáva svoje technológie verejne a zdarma k dispozícii každému, kto má o ne záujem. Nie je však jednoduché správne ich používať. Tak ako facebook, aj Google ich totiž používa proti vám.

Nebezpečenstvá YouTubu

YouTubu kraľuje takzvaný “algoritmus.” Ide o doporučovací systém ktorý určuje, čo sa vám zobrazí na stránke. Cieľ je jasný, donútiť vás aby ste na YouTube strávili čo najviac času.

YouTube v dobe, keď nasadil reklamy, prešiel na nový systém zobrazovania videí. Umelým inteligenciám, ktoré vám doporučujú obsah, nastavil jasný cieľ – MAXIMALIZUJTE WATCH TIME (čas ktorý divák strávi na stránke).

Vo výsledku sa tak na YouTube začali zobrazovať dlhšie a zaujímavejšie videá. To však nie je všetko. Po dopozeraní prvého videa má YouTube jasný cieľ. Chce, aby ste klikli na ďalšie! Preto vám ukáže nový obsah, ktorý by sa vám mohol páčiť. Na obrazovke sa tiež zobrazí časovač. Po jeho uplynutí sa automaticky začne prehrávať ďalšie “zaujímavé” video.

Vy sa tak dostanete do istej formy tranzu, keď zabudnete na čas a sledujete jedno nezmyselné video za druhým. Často pritom máte pocit, že sa vzdelávate, alebo robíte niečo užitočné. Na YouTube je veľa kvalitného obsahu.

Spravte však malý experiment. Pozrite si 6 videí a skúste si spomenúť, čo bolo v piatom (teda v tom predposlednom). Je to oveĺa náročnejšie, než by ste čakali! Ľudský mozog sa pri sledovaní YouTubu dostane do akéhosi tranzu. Vytvárajú sa v ňom dopanímové cykly podobne, ako pri používaní facebooku. Má teda rovnaké negatívne účinky na vaše telo, myseľ a sociálny život.

Ako používať YouTube?

YouTube sa mi osvedčil v prípadoch, kedy chcem prísť na iné myšlienky. Používam ho pri práci. Vždy po cca 40-60 minútach si pustím nejaké krátke a zaujímavé video, vypnem hlavu a poprechádzam sa / spravím zopár drepov…

YouTube však nie je vhodný ako relax! Podobne, ako čumenie na telku, aj sledovanie YouTubu je inherentne neproduktívna a zbytočná činnosť. Radšej choďte vonku s kamarátmi. I keď, občas hodinka/dve pred obrazovkou nezaškodia. Nie však každý deň! Inak si veľmi rýchlo vytvoríte psychickú závislosť!

Najlepší spôsob, ako používať YouTube, paradoxne, nie je audiovizuálny. Ako som spomínal vyššie, YouTube je ideálny na počúvanie hudby. Zunovali vás vaše staré pesničky? Vyberte si tú, ktorá sa vám najviac páči, nájdite ju na YouTube a spustite jej playlist. V playlistoch nájdete podobné songy. Tieto playlisty vytvárajú samotní užívatelia, alebo ich generuje YouTube.

YouTube má zo všetkých “hudobných služieb” najlepšie generované playlisty. Túto stránku tiež používam na počúvanie binaurálnych frekvencií.

Záver

YouTube je jednou z mojich najobľúbenejších internetových stránok. Je to pre mňa zdroj inšpirácie, je skvelý na relax (ale s mierou) a hlavne, je to môj obľúbený hudobný prehrávač. YouTube vie, čo mám rád a nebojí sa mi to dať. Treba si naň však dávať veľký pozor!

YouTube je dobrý sluha, ale zlý pán.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here