Cukor – môj najlepší priateľ z detstva. Kedysi som sladké výrobky obsahujúce obrovské množstvá cukru tlačil do hlavy každý deň. Chutné sladkosti vo farebných obaloch neustále vábili moju detskú myseľ a táto závislosť mi vydržala až do dospelosti.

Málo som pritom vedel o tom, že reakcia ľudského mozgu na cukor je veľmi podobná reakcii na kokaín a je veľmi jednoduché vypestovať si závislosť na tejto látke. Táto závislosť je pritom fyzická, aj psychická. Cukor sa v dnešnej dobe primiešava prakticky do všetkého, a tak je veľmi náročné vyhnúť sa mu.

Vzhľadom na obrovské množstvo negatívnych účinkov je priam neuveriteľné, ako pozitívne túto látku vníma ľudská spoločnosť.

Ako cukor pôsobí na ľudské telo?

Cukor je neuveriteľne efektívna droga. Ako jedna z mála návykových látok chutí dobre, čo výrazne zvyšuje pravdepodobnosť, že mu prepadnete. Po požití cukru vo forme sladkostí alebo sladkej vody sa dostavuje prvý pozitívny účinok – príjemná chuť v ústach. Veľa ľudí si myslí, že toto je hlavný dôvod, prečo majú nutkanie dať si niečo s vysokým obsahom cukru. Mýlia sa.

Krátko po požití tejto drogy mozog vypustí dopamin a serotonin – hormóny, ktoré v nás vyvolávajú príjemné pocity a zlepšujú náladu. Ľudský mozog je nastavený tak, aby miloval cukor. Naši predkovia vyhľadávali sladké jedlá kvôli ich vyššiemu energetickému obsahu. Dnes je však jedlo prakticky na každom kroku a firmy, ktoré vyrábajú hotové jedlá, využívajú pozitívnu odpoveď mozgu na cukor a jeho pridávaním do výrobkov vo vás pestujú závislosť.

Častá konzumácia cukru potláča tvorbu dopamínu čo spôsobuje, že ho potrebujete užiť stále viac, aby ste dostali tú istú odmenu. Veľa ľudí sa nevie dostať z tohto začarovaného kruhu. Výsledkom môže byť obezita, upchaté cievy a okrem iného aj aj vyvinutie cukrovky.

Trávenie a spracovávanie cukru

Cukor po užití prejde do žalúdku a následne do tenkého čreva, kde ho tráviace enzýmy rozbijú na monosacharidy – glukózu. Glukóza sa potom vstrebáva do krvi, trensportuje k bunkám, kde sa spaľuje. Po zvýšení obsahu glukózy v krvi začnú beta-bunky v podžalúdkovej žľaze (pankreas) uvoľňovať inzulín, aby situáciu dostali pod kontrolu. Vďaka tomuto systému je možné uchovávať nadbytočnú glukózu a využiť ju neskôr, keď telo potrebuje energiu.

Bohužiaľ, v dnešnej dobe je väčšina obyvateľstva neustále predávkovaná cukrom a beta-bunky v podžalúdkovej žľaze sú preťažené. Ak telo prestane produkovať inzulín, resp. bunky si voči nemu vypestujú rezistenciu, môže to vyústiť až v Diabetes (cukrovka) a koncentrácia cukru v krvi môže dosiahnuť nebezpečnú úroveň.

Ak telo prijíma väčšie množstvo cukru než aké potrebuje, prebytok uchováva vo forme iných vysoko-energetických molekúl. Najčastejšie vo forme tukov. Tuky sa ukladajú nie len pod kožou, ale aj na stenách orgánoch a z dlhodobého hľadiska môžu spôsobiť ďalšie choroby. Častým výsledkom nadmernej konzumácie cukru je infarkt a ďalšie choroby srdca, ktoré sú momentálne hlavnou príčinou smrti v “rozvinutých” krajinách.

Ďalšia zaujímavá droga:,

Ako bezpečne užívať cukor?

Vzhľadom na dostupnosť cukru v obchodoch, reštauráciách a na pracovisku je prakticky nemožné sa tejto látke úplne vyhnúť. A ani to nie je potrebné! V tomto prípade rozhodne platí, že všetkého veľa škodí. Regulujte si príjem cukru, majte prehľad o tom, koľko ho približne zjedli a nepožívajte ho, keď ste smutní. Ak si negatívne emócie spojíte s cukrom, veľmi rýchlo si na ňom vypestujete závislosť a odvykanie budú sprevádzať ťažké depresie.

Takisto odporúčam vyvarovať sa cukru po jedle. Veľmi rýchlo začnete mať nutkanie dať si po obede/večeri niečo sladké a je veľmi náročné odolať týmto chúťkam. Rovnako neodporúčam kombinovať cukor s kávou a ďalšími povzbudzovákmi. Vyvarujte sa energy drinkov s vysokým obsahom cukru.

Cukor je vhodný ako občasný snack medzi jedlami, prípadne ako spoločenská droga, ktorú ponúknete návšteve. Ak ho nebudete užívať pravidelne, máte dobrú šancu, že tejto látke neprepadnete.

Začnite žiť zdravo, varte si vlastné jedlá, cvičte a dobíjajte sa energiou pomocou látok, ktoré neobsahujú cukor (matcha, kratom, káva, čaj) a nutkanie dať si niečo sladké veľmi rýchlo zmizne.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here