Ľudia sú zvedavé bytosti. A je to práve zvedavosť a túžba po poznaní, ktorá ľudstvo dostala až do mrazivej prázdnoty vesmíru. Teraz sa blíži ďalší míľnik vo vytváraní nových horizontov pre ľudskú rasu.

ISS starne

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) je najväčším a najdrahším projektom, na ktorom kedy ľudstvo spolupracovalo. Celkové náklady na stavbu a udržiavanie ISS v chode sa nakoniec vyšplhali na 150 miliárd dolárov (to je približne marketcap všetkých kryptomien k dnešnému dňu či jedna štvrtina ročných výdavkov americkej armády a teda kvapka v mori).

ISS je na nezaplatenie z mnohých dôvodov. Hlavný účel je experimentálny a na stanici tak prebieha obrovské množstvo výskumnej práce. Jedna celá vetva výskumu prebiehajúceho na ISS je zameraná na dopady života vo vesmíre na ľudí. To je predstupeň dlhodobého života vo vesmíre, ktorý má eventuálne priniesť informácie o tom, ako správne napr. postaviť základňu na Mesiaci a neskôr na Marse.

ISS sa tiež zameriavala na výskum biológie v rámci mikrogravitácie. Keď sa zistilo, že na povrchu stanice žijú mikróby, tak sa okamžite začalo skúmať, aký vplyv na ne malo vesmírne prostredie. Menej zrejmý je potom benefit spolupráce rôznych národov. Je to jeden z prvých, celosvetových projektov, kedy vzájomne spolupracuje plejáda aj inak nepriateľských národov. ISS je dôkazom toho, čo ľudia dokážu, keď spolu kooperujú. A teraz prichádza nový projekt známy ako Gateway, ktorý má posunúť hranice nášho poznania ešte o kus ďalej.

Lunar Orbital Platform – Gateway

O projekte Gateway sa hovorí ako o nástupcovi ISS, ale situácia nie je taká jednoduchá. V prvom rade väčšina ľudí očakáva, že nástupca ISS bude podstatne väčší, čo sa o Gateway povedať nedá. Táto stanica bude (aspoň na začiatku) podstatne menšia. Kým ISS má 16 modulov, tak Gateway ich spočiatku bude mať iba 4.

Gateway bude ako ISS spoločným projektom mnohých krajín. Na stavbe stanice sa majú podieľať Európska vesmírna agentúra, NASA, JAXA (Japonská vesmírna agentúra), Roscosmos (Ruská vesmírna agentúra) a Kanadská vesmírna agentúra. Na projekte sa tiež budú podieľať súkromní investori.

Ciele, ktoré sa pre túto stanicu vytýčili, sú viaceré. V prvom rade má pomôcť zozbierať dostatok dát a skúseností s cestovaním do hlbšieho vesmíru. Vďaka týmto cestám sa majú postupne rozširovať naše znalosti o cestovaní do hlbokého vesmíru a mal by to byť odrazový mostík pre základňu na Mesiaci. Je to tiež základ pre budúcu cestu na Mars.

Stanica bude sídliť na orbite okolo Mesiaca. Počas preletu po orbite sa priblíži najviac na 1 500 km k povrchu Mesiaca. A tu vyvstáva ďalšie zaujímavé spojenie. Vďaka strategickému umiestneniu bude cieľom stanice získať dostatok informácií o tom, ako by mala vyzerať budúca ťažba asteroidov alebo ťažba na Mesiaci. Ten je veľkým lákadlom pre pozemské veľmoci. Tie tu totiž chcú ťažiť ohromne cenné Hélium-3.

Moduly pre Gateway

Základným modulom stanice bude PPE. Tento modul je srdcom budúcej vesmírnej stanice. Power and Propulsion Element modul bude využívaný na produkciu elektriny na stanici a zároveň bude umožňovať stanici manévrovanie. To umožní iónový motor zabudovaný do modulu.

Ďalším modulom má byť ESPRIT (European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunications). Modul Esprit je určený na skladovanie paliva, komunikáciu a je vybavený pretlakovou komorou na vedecké zásielky. Modul umožňuje doplňovanie paliva. U.S. Utilization Module bude zase umožňovať výstup do voľného vesmíru a bude kruciálny na stavbu (skladanie) stanice.

Práve tieto dva moduly majú byť kľúčové na prvé mesiace stanice, pretože bez nich by nebolo možné začať na stanici prácu. Ďalším krokom je potom vytvoriť ubytovacie priestory pre posádku a to majú zabezpečiť moduly International Partner Habitat a U.S. Habitat. Oba spoločne by potom mali zaručiť 125 m3 obytného priestoru pre kozmonautov. Súčasťou stanice majú byť tiež moduly na skladovanie robotov či podporu na lety do hlbokého vesmíru.

Záver

Ľudstvo sa opäť odhodlalo k spolupráci na projekte, z ktorého môžu postupne profitovať všetci na planéte. Pokračujúca spolupráca v rámci vesmírnych programov je neuveriteľne dôležitá, pretože je symbolom toho, čo všetko spoločnosť dokáže, keď je súčinná namiesto toho, aby bojovala.

S projektom Gateway sa zároveň posúvajú hranice našich vedomostí o vesmíre a otvárajú sa nám úplne nové obzory, ktoré boli predtým nemysliteľné. Stavba stanice sa začne v roku 2022 a jej prvá funkčná verzia by mala existovať v roku 2024 po pripojení základných modulov. Ďalšie moduly budú postupne pribúdať a momentálne posledný je naplánovaný až na rok 2033. Čakajú nás úžasné technologické časy a Gateway bude základom pre budúce poznávanie vesmíru.

Čo čítať ďalej?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here